miércoles, 27 de mayo de 2009

Aeropuertos de mayor altitud en el mundo

Najvišje ležeča letališča na svetu

Najvišje ležeče letališče na svetu je San Rafael v perujskih Andih na višini 4.396 metrov, na drugem mestu mu sledi letališče Bandaga na vzhodu Kitajske na nadmorski višini 4.334 metrov, kamor leti celo letalska družba Air China. Na tretje mestu najvišje ležečih letališč je novo letališče Kangding v zahodni kitajski provinci Sichuan in leži na nadmorski višini 4.280 metrov. Četrto mesto pripa-da letališču v bolivijskem La Pazu (4.058 metrov) in peto mesto pripa-da letališču La Puno v Peruju na 4000 metrih nad-morske višine.

¿El medio ambiente o el desarrollo economico de la amazonia peruana?

Zaradi protestov zaprli naftovod v Amazonskem nižavju

Po večtedenskih protestih v perujskem Amazonskem nižavju, je državno energetsko podjetje minuli teden sporočilo, da bo zaprlo sporni naftovod. Domačini so zaprli ceste in vodne poti ter od vlade zahtevali, da prekliče investicijski zakon, ki ga je Peru sprejel skupaj s sporazumom o prosti trgovini z ZDA, in popravi koncesije, ki so jih podelili tujim energetskim podjetjem.

Peru si prizadeva povečati število tujih investicij v državi in se iz uvoznika nafte preoblikovati v izvoznika nafte. "Zaradi protestov domačinov smo morali delo popolnoma ustaviti," je povedal Luis Suarez, vodja vzdrževanja na 854 kilometrov dolgem naftovodu državnega podjetja Petroperu. Dodal je, da naftovod dnevno prečrpa približno 40,000 sodov nafte. Na območju amazonskega deževnega gozda je prisotnih več deset domačih in tujih energetskih podjetij, med njimi tudi španski Repsol-YPF in francoski Perenco.

Od aprila, ko so se protesti začeli, se je količina prečrpane nafte zmanjšala, situacija pa se je vedno bolj zaostrovala. V petek so protestniki z zaporami na rekah preprečili plovbo 41 ladjam različnih energetskih podjetij. Suarez je povedal, da bo zaustavitev naftovoda največ škode povzročila družbam kot sta Petroperu in Pluspetrol, ki naftovod uporabljajo za transport surove nafte do rafinerij na obali.

Perujska vlada, ki po vsej državi prodaja rudarske in energetske koncesije, je bila deležna številnih kritik okoljevarstvenikov in skupin za varstvo človekovih pravic, saj naj bi tehnološki razvoj ogrožal okolje in plemena amazonskega deževnega gozda izpostavljal novim in smrtonosnim boleznim. Vlada je pred dvema tednoma v določenih regijah razglasila izredno stanje, zaradi česar lahko nad protestnike pošlje oborožene enote in predpiše policijsko uro ter tako prekine demonstracije. Protestniki so v odgovor začeli pozivati k vstaji, vendar so svoje pozive kmalu preklicali.
V spor se je vključil varuh človekovih pravic, ki bo pomagal doseči dogovor med vlado in domačini.

VEČER.COM

jueves, 21 de mayo de 2009

No, para gays!

Lima - Peru je nedavno napovedal, da bo iz policijskih vrst izključil homoseksualce, ker naj bi škodovali ugledu policije.


Zakon je ena od številnih novih uredb v policiji, ki jih je uvedla notranja ministrica Mercedes Cabanillas. Med drugim uredbe enako usodo kot za homoseksualce predvidevajo tudi za prešuštnike. Po novem zakonu bodo tako za nedoločen čas suspendirani "policisti, ki imajo spolne odnose z drugimi osebami istega spola, ker njihova dejanja sprožajo škandal ali črnijo podobo inštitucije".Ministrica Cabanillas si je s svojimi strogimi prijemi v perujskih medijih že prislužila vzdevek "Thatcher", po nekdanji britanski konservativni premierki Margaret Thatcher. Nove uredbe sicer predvidevajo izključitev iz policijskih vrst tudi za tiste, ki organizirajo ali sodelujejo pri stavkah in protestnih shodih.

STA
Foto: Reuters